2 kwietnia w Kanadzie ustanowiony Dniem Jana Pawła II. Pierwsze obchody święta

Po raz pierwszy w Kanadzie obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II. W ubiegłym roku Parlament Kanady ustanowił  drugi dzień kwietnia Dniem Papieża Jana Pawła II. Przyjęta w obu izbach kanadyjskiego parlamentu uchwała nazywa św. papieża, z pochodzenia Polaka, orędownikiem godności człowieka i wolności.

Ustawę jako pierwszy złożył poseł liberalny polskiego pochodzenia Andrew Kania z Brampton, ale przepadła ona wraz z ustaniem ówczesnej sesji parlamentarnej. Kontynuatorem projektu ustawy jest kanadyjski poseł polskiego pochodzenia Władysław Lizoń, poseł federalny z Mississaugi East Cooksville. Przedłożona przez niego, ze wsparciem Teda Opitz’a, ustawa C-266 o ustanowieniu 2 kwietnia dniem papieskim została po trzecim czytaniu przyjęta przez Sejm, a potem Senat Kanady. Po podpisaniu przez Gubernatora Generalnego w dniu 16 grudnia 2014 stała się obowiązującym prawem.

Od tamtej pory, każdego roku dzień 2 kwietnia obchodzony jest oficjalnie jako Dzień Papieża Jana Pawła II. “Ustawa podkreśla wiele osiągnięć polskiego Papieża o uniwersalnym znaczeniu: świadectwo odwagi, jego obronę wolności w obliczu tyranii i głębokie świadectwa nadziei wyrażane wobec świata”.

Wcześniej w marcu, 2014 doroczny Dzień Jana Pawła II w Ontario wywalczyła posłanka prowincyjna Dipika Damerla z tego samego okręgu wyborczego, co Władysław Lizoń.

Screen Shot 2016-05-19 at 09.31.09