Toronto spodziewa się tłumów na pogrzebie Roba Forda

Rodzina uwielbianego przez Torontończyków byłego burmistrza największego miasta w Kanadzie, Roba Forda ustaliła datę pogrzebu na  30 marca. Orszak żałobny z City Hall przejdzie do katedry St. James Cathedral przy 65 Church Street w Toronto,  gdzie odbędzie się Msza Św. w intencji zmarłego.

Wcześniej, mimo że zwykle w Poniedziałek Wielkanocny zamknięte jest City Hall w Toronto, to wyjątkowo 28 marca przewidziane jest wystawienie tam trumny z ciałem Roba Forda. Odbędzie się to od godziny  10.00 rano do 18.00 . Także we wtorek, 29 marca od 19.30 do 21.30 będzie tam rodzina zmarłego, by spotkać się osobiście z mieszkańcami Toronto,  którzy chcą pożegnać się ze zmarłym i oddać mu cześć.

Po pogrzebie rodzina Forda będzie gospodarzem od 18.30  “Celebration of Councillor Ford’s life” w  Toronto Congress Centre w Etobicoke, gdzie będą wyświetlane filmiki z Robem Fordem zarejestrowane przez zwykłych mieszkańców Toronto i przyniesione rodzinie, aby razem z nią oddać się wspominaniu zmarłego.

Giorgio Mammoliti, radny miasta, nazwał Roba Forda “łagodnym Olbrzymem”, który zawsze miał czas dla zwykłych Torontończyków, który uważał ich za swoich przyjaciół.

Naprawdę wierzył, że swoją misję może pełnić tylko w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami, że każda ich opinia, każde słowo przez nich wypowiedziane są ważne. Dlatego tylu ludzi go kochało – stwierdził Mammoliti.

Rodzina Forda była zszokowana ilością kondolencji składanych na jej ręce. Stacje radiowe takie jak Tok Radio AM6.40 otrzymały setki telefonów ze wspomnieniami słuchaczy o niezwykłej umiejętności słuchania przez Roba Forda w kontaktach indywidualnych z mieszkańcami Toronto, z których odnosili wrażenie, że ich problemy są dla niego priorytetem.

W czasie, gdy Toronto okryła żałoba po dobrym człowieku i przyzwoitym polityku, który był oddany sprawom zwykłych ludzi, światowe media (Associated Press, The Washington Post, The New York Times) wspominają Roba Forda jako “skandalizującego polityka, używającego “rasistowskich i homofobicznych obelg” – , “toksycznej postaci”, populistę, którego kariera rozbiła się o narkotyki,  osobie o burzliwym życiu osobistym, które uczyniło go politykiem międzynarodowej kpiny”.