Lawina zabiła w Górach Skalistych pięciu kanadyjczyków na skuterach śnieżnych

Do zdarzenia doszło w piątek podczas rekreacyjnej wycieczki na górę Renshaw, w pobliżu małej osady McBride we wschodniej części Kolumbii Brytyjskiej.
Ofiarami byli mężczyźni mieszkający w Albercie:
Vincent Eugene Loewen, 52, z Vegreville; Tony Christopher Greenwood, 41, Grand Prairie County; Ricky Robinson, 55, Spruce Grove; Todd William Chisholm, 47, St. Albert; John Harold Garley, 49, Stony Plain.
Turyści mieli za sobą lata doświadzeń w górach, ich skutery były dobrze przygotowane i wyposażone.
Około godziny 1:30 lokalnego czasu ściana śniegu zsunęła się z góry Renshaw na obszarze jednego kilometra szerokości i długości. W tym samym czasie znajdowało się tam 17 turystów. Pięciu z nich poniosło śmierć. Góra Renshaw była do tej pory bardzo atrakcyjnym miejscem dla amatorów skuterów śnieżnych, ze względu na swoje otwarte przestrzenie.
Na dzień przed wypadkiem Avalanche Canada informował wprawdzie o potencjalnym ryzyku lawiny w północnej części Gór Skalistych, ale oficjalnego ostrzeżenia nie było.
W British Columbii, w latach 1996-2014,doszło na skutek lawin do 192 śmiertelnych wypadków. Statystycznie dziesięć zgonów przypadło na jeden rok. 41% ofiar poruszało się na skuterach śnieżnych. Podobna tragedia w okolicach McBride zdarzyła się w marcu 2014 roku.Lawina pochłonęła na stoku dwóch mężczyzn z Alberty, 36-letniego Fries Curtis’a i 20-letniego Thomasa Hamiltona’a, których ciała ekipy ratownicze znalazły pod 4,5 metrową warstwą śniegu.
Screen Shot 2016-01-31 at 10.52.30
źródło: http://www.theglobeandmail.com/news/british-columbia/five-snowmobilers-killed-in-bc-avalanche-all-from-alberta/article28473058/