Pierwsza wygrana ws. “polski obóz koncentracyjny”

“Die Welt” używając zwrotu “polski obóz koncentracyjny” naruszył dobra osobiste Zbigniewa Osewskiego – taka jest decyzja Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Godność narodowa i tożsamość narodowa są dobrami osobistymi – uznał Sąd . Dlatego określenia “polski obóz koncentracyjny” użyte przez “Die Welt” wielokrotnie, zdaniem Sądu, naruszyły dobra osobiste powoda.

Zbigniew Osewski, którego jeden dziadek zmarł w niemieckim obozie pracy w Iławie, a drugi był uwięziony w niemieckiech obazach poczuł się urażony osobiście określeniem użytym w gazecie.

Przed rokiem stołeczny Sąd Okręgowy uznał, że “Die Welt” nie naruszył dóbr osobistych Zbigniewa Osewskiego, dlatego poszkodowany odwołał się do Sądu Apelacyjnego.

Jednocześnie Sąd orzekł, że powodowi Zbigniewowi Osewskiemu nie należą się indywidualne przeprosiny. Dodatkowo w przeprosinach “Die Welt” nie znalazło się zapewnienie, że błąd nie będzie się powtarzał w przyszłości.

W związku z tym, mimo częściowo korzystnego wyroku pełnomocnik powoda będzie wnosił o kasację, bo nie zgadza się ze zdaniem Sądu Apelacyjnego, że Die Welt usunął skutki naruszenia dóbr osobistych. Mimo przeprosin niemieckiej gazety pozwany uznał je za nieszczere, bo krzywdzące dla Polaków stwierdzenia “polskie obozy koncentracyjne” pojawiały się jeszcze trzykrotnie po przeprosinach.

Screen Shot 2016-04-01 at 07.01.33