Nazwiska setek Kanadyjczyków w “Panama Papers”

Justin Trudeau zaprzeczył w czwartek w Sudbury w Ontario, aby jego nazwisko mogło się znaleźć w milionach dokumentów, które wyciekły z rajów podatkowych.

Premier został zapytany wprost czy on lub ktokolwiek z członków jego rodziny posiadają środki pieniężne lub inwestycje na zagranicznych kontach. Pytania takie sprowokowała informacja, która obiegła świat, że ojciec Camerona znajduje się na liście w “Panama papers”. Guardian ujawnił, że w 2012 roku Ian Cameron, który zmarł w 2010 roku, używał tajnych kont w Panamie, aby uniknąć płacenia podatku. Chodziło o fundusz powierniczy Blairmore Investment. W środę urząd premiera na Downing Street opublikował oświadczenie, że jego rodzina nie czerpała korzyści z tego funduszu. Premier przyznał ze miał udziały w nim,  ale 6 lat temu, na kilka miesięcy przed objęciem urzędu premiera, sprzedał je za 30 tys. funtów.

“The Toronto Star” donosi o około 350 nazwiskach Kanadyjczyków znalezionych w dokumentach związanych z kancelarią Mossacka Fonseca. Wkrótce dziennikarze ujawnią konkrety.

Na razie wiadomo, że wśród wielu instytucji finansowych powiązanych z Mossack Fonseca w Panamie był Royal Bank of Canada, który korzystał z usług kancelarii w celu utworzenia na przestrzeni lat co najmniej 370 morskich korporacji. To samo w sobie nie jest nielegalne, ale te rodzaje spółek są często wykorzystywane do ukrycia pieniędzy z podatków.

W e-mailu do “Globe and Mail” i CBC, rzecznik Royal Bank powiedział, że instytucja finansowa “działa w ramach prawnych, zgodnie z regulacjami w każdym kraju, w którym funkcjonuje (…) Unikanie podatków jest nielegalne i nasze procedury kontrolne mają na celu wykrywanie i zapobieganie ich występowania.”

“Istnieje wiele uzasadnionych powodów, aby założyć firmę kapitałową,” dodaje rzecznik RBC. “Jeśli mielibyśmy powody, aby sądzić, że klient stara się popełnić przestępstwo poprzez unikanie podatków, raczej zgłosilibyśmy przestępstwo, a nie robili interesy z tym klientem “.

Według strony internetowej ICIJ (Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych), banki HSBC, UBS, Credit Suisse i Deutsche Bank współpracowały z Mossack Fonseca, aby utworzyć konta offshore.

Panama Papers to około 11 milionów dokumentów,  które wyciekły z kancelarii adwokackiej Mossack Fonseca w Panamie. Wynika z nich, że najbogatsi ludzie na świecie ukrywali przed fiskusem pieniądze w rajach podatkowych. Panamska kancelaria założyła dotąd ponad 200 tys. takich “fikcyjnych” firm, które jedynie zarządzają włożonymi pieniędzmi ukrywając kto jest ich właścicielem.

Dokumenty z lat 1977-2015 ujawniło w niedzielę Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, sugerując ze 140 polityków i innych osobistości całego świata w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz ich rodzin miało powiązania z tajnymi firmami offshore.

źródło: www.huffingtonpost.ca

Screen Shot 2016-04-08 at 08.23.03