Kanadyjczycy podzieleni w sprawie przyszłości monarchii w Kanadzie

Ostatnie przygotowania przed 90. urodzinami królowej Elżbiety, które będą obchodzone w tym tygodniu, skłoniły po raz kolejny do pytań o przyszłość monarchii w Kanadzie. Nowy sondaż “Angus Reid Institute” wskazuje, ze 42% biorących w nim udział Kanadyjczyków poparło ustrój monarchii konstytucyjnej obowiązujący w Kanadzie, a 38% opowiedziało się przeciwko niemu.

64% Kanadyjczyków uznaje dotychczasową głowę państwa królowę Elżbietę II, której przedstawicielem w Kanadzie jest gubernator generalny,  tylko 46% uznaje jako głowę państwa jej dziedzica, księcia Karola.
Wydaje się, że te wyniki mogą być spowodowane burzliwym małżeństwem księżnej Diany, która zginęła w wypadku samochodowym w 1997 roku oraz z późniejszym małżeństwem księcia Karola z Camillą Parker-Bowles, obecnie księżną Kornwalii.

Za to wnuk królowej, książę William wydaje się być ulubieńcem Kanadyjczyków. Pytani o to, kogo widzieliby jako następcę na tronie królowej, 47% wybrało księcia Williama, a tylko 18% wybrało jego ojca, księcia Karola.
Według sondażu, Kanadyjczycy odnajdują Williama jako bardziej pracowitego, a  jego małżeństwo jako bardziej widoczną parę królewską.

Czytaj także Kanada zwiększa nabór do wojska

Będą wizy dla Kanadyjczyków do Europy?

Szokująca debata w Toronto w sprawie imigrantów

Screen Shot 2016-04-18 at 10.17.19