Kolejne mrożone produkty z kurczaków wycofywane z powodu salmonelli

Zaczęło się od kilku produktów mrożonych kurczaków sprzedawanych w Kanadzie, po których spożyciu kilka osób zatruło się salmonellą.

Po tym sygnale, Kanadyjska Agencja Inspekcji Żywności zbadała laboratoryjnie wiele partii mrożonych produktów z kurczaków. Okazało się, że wszystkie produkty, w których znaleziono bakterie salmonelli zostały wykonane przez firmę  Sofina Foods Inc.

The Canadian Food Inspection Agency zaleca, aby produkty w tym hamburgery z kurczaka, w opakowaniach “No Name”, bez nazwy firmy i Compliments zawierające kod paskowy “2016 JA 22 EST 374” wyrzucić lub zwrócić do sklepu, gdzie zostały zakupione.

Wiadomo już, że Loblaw, ze względu na możliwość zatrucia Salmonellą, wycofuje swoje hamburgery z kurczaka w opakowaniach “No Name”, sprzedawane w Atlantic Kanada, w Ontario i Quebecu.

Skażone produkty “The Loblaw” były sprzedawane przed 2 lipca w następujących miejscach:

Ontario: Fortinos, Loblaws, No Frills, Real Canadian Superstore, Valu-Mart, Your Independent Grocer, Zehrs i innych filiach tych sklepów.

Atlantic Kanada: Atlantic Superstore, Dominion, No Frills, Save Easy i Your Independent Grocer.

Quebec: Loblaws, Maxi, Maxi & Cie, Provigo, Provigo Le Marche, Intermarche, Whole Sale Club i  innych powiązanych z nimi sklepów.

Loblaws zapewnia, że skażone produkty zostały usunięte z półek sklepowych i klienci, po przyniesieniu tych produktów, dostaną zwrot pieniędzy.

The Canadian Food Inspection Agency zwraca uwagę, że jedzenie skażone salmonellą może nie wyglądać na zepsute i nie można ich nieprzydatności do spożycia poznać po zapachu.

Bakterie salmonelli powodują takie objawy, jak: nudności, wymioty, skurcze brzucha, gorączkę i biegunkę. Powikłania mogą obejmować ciężkie i długotrwałe zapalenie stawów. Salmonelloza może być śmiertelne dla małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym.

CFIA zaleca gotowanie lub pieczenie mięsnych produktów mrożonych. Salmonella i wiele innych szkodliwych bakterii może zostać zabite przez gotowanie i pieczenie żywności.

Dlatego mrożone, surowe produkty drobiowe nie powinny być podgrzewane w mikrofalówce, ponieważ często prowadzi to do nierównomiernego ogrzewania i gotowania. Zamiast tego, należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami pieczenia na opakowaniu.

źródło:http://www.inspection.gc.ca/about-the-cfia/newsroom/food-recall-warnings/complete-listing/2015-07-01/eng/1435791777168/1435791779790