Nowe przepisy drogowe w Ontario! Niewiedza może sporo kosztować kierowców

Od pierwszego września w Ontario obowiązuje ustawa zaostrzająca przepisy w ruchu drogowym. Wnosi ona pięć nowych zasad dla kierowców.

Jak wynika z danych policji drogowej, aż 41 wypadków śmiertelnych w tym roku było spowodowanych rozproszeniem podczas jazdy uwagi kierowycy np.  SMS-ami lub filmami na I-Padach. Ontaryjska policja ukarała 12,423 mandatami za to przewinienie.

Dlatego teraz, począwszy od wtorku, pierwszego września kierowcy korzystający podczas jazdy z tych technologii zostaną ukarani mandatem w wysokości  od 490 do 1000 dolarów i trzema punktami karnymi. Początkujący kierowcy powinni w ogóle wystrzegać się tego przewinienia, bo przyłapani będą mieli zawieszone  prawo jazdy na 30 dni.

Druga sprawa to dzielenie się pasem drogi w mieście. Jeśli otworzymy drzwi zaparkowanego samochodu tak, że mogą one zahaczyć o przejeżdżający rower, co często miało miejsce w przeszłości, możemy się liczyć z mandatem od 365 dolarów do 1000 dolarów. Za to wykroczenie drogowe dostaniemy trzy punkty karne.

bf6b7f_37d49233bc4d47a3994049ee2d5ea10d.png_srb_p_532_340_75_22_0.50_1.20_0

Aby uniknąć kolizji z udziałem roweru albo kolizji z nowym prawem zawsze najpierw spójrzmy w lusterko zanim otworzymy drzwi samochodu.

Nowe przepisy wymagają również  utrzymania co najmniej jednego metra od pojazdu silnikowego do roweru podczas wyprzedzania rowerzystów na drogach w Ontario. Jeśli nie dostosujemy się do tego przepisu zapłacimy mandat w wysokości 110 do 180 dolarów i dostaniemy dwa punkty karne.

Do tej pory kierowcy powinni zwolnić i zmienić pas ruchu, gdy samochody policji, straży pożarnej czy pogotowia znajdowały się na poboczu drogi. Nowe przepisy rozszerzają te środki ostrożności do lawet.

Ignorowanie tych przepisów narazi nas na mandat w wysokości 490 dolarów.

Nowe przepisy dotyczą też rowerzystów. Powinni mieć  prawidłowo oświetlone rowery. W nocy, podczas zmierzchu i świtu, rowery muszą teraz mieć zainstalowane białe lub pomarańczowe światła z przodu i czerwone światło lub reflektor z tyłu, wraz z innymi elementami odblaskowymi. Jeśli nie dostosujemy się do tych przepisów zapłacimy karę w wysokości 110 dolarów i jest to znaczny wzrost  w porównaniu z poprzednimi 20 dolarami mandatu.

źródło: http://www.thestar.com/news/gta/2015/08/31/drivers-cyclists-take-note-ontarios-new-rules-of-the-road-could-cost-you.html