Podróżowanie Kanadyjczyków do krajów kontrolowanych przez ISIS będzie przestępstwem

Stephen Harper, w niedzielę w Ottawie,  pokazał mapę stref kontrolowanych przez ISIS i zapowiedział, że, jeśli zostanie ponownie wybrany, to prawdopodobnie część Syrii i Iraku stanie się jednymi z miejsc, do których Kanadyjczycy będą mieli zabronione podróżowanie.

“Kanadyjczycy nie powinni podróżować do regionów świata kontrolowanych przez grupy terrorystyczne” przestrzegał, premier Stephen Harper  w niedzielę  w Ottawie. Zapowiadał wprowadzenie nowych restrykcji prawnych związanych, z tym co nazwał, terrrorturystyką.

Wygląda na to, że tegoroczna kampania wyborcza konserwatystów będzie właśnie opierać się na straszeniu terroryzmem. Stąd zapowiedzi polityka o  nowelizacji kolejnych ustaw  związanych z obronnością kraju.

Według nowego prawa przestępstwem będzie wyjeżdżanie do krajów, którym rządzą grupy uznane przez rząd federalny za organizacje terrorystyczne.

“Kanadyjczycy nie powinni mieć absolutnie żadnego prawa do podróży w obszary zarządzane przez terrorystów.”  – grzmiał Harper na mittingu wyborczym w Ottawie. “Nie mamy złudzeń, Kanada jest zagrożona  działaniami terrorystów. To jest powód, aby realizować tę politykę, która  sprawdziła się w innych krajach” – mówił do swoich zwolenników.

Na przykład Australia, zgodnie z ustawą uchwaloną w ubiegłym roku, ma wyznaczone strefy części Iraku i Syrii, gdzie obowiązuje zakaz podróży, a jesli ktoś złamie to prawo może mu grozić 10 lat więzienia.

Kanadyjscy konserwatyści chcą podobnego prawa ustalającego “wyznaczone obszary- regiony świata, gdzie ugrupowania terrorystyczne, takie jak Islamskie Państwo mają tam swoje bazy do rekrutacji i szkolenia obcokrajowców. Chodzi, jak powiedział Harper o “najbardziej niebezpieczne miejsca na Ziemi, gdzie przemoc  jest powszechna i brutalna”.

Proponowane prawo dałoby możliwość śledzenia przez Agencje Bezpieczeństwa Kanadyjczyków, którzy podróżują do tych obszarów. Tacy “turyści” byliby zmuszeni do powrotu do Kanady lub kraju, z którym Kanada posiada umowy o ekstradycji, aby udowodnić, że były  w regionie ze względów humanitarnych lub jako dziennikarze relacjonujący konflikt w danym regionie. Każdy inny powód przebywania w strefach pod kontrolą ISIS byłby traktowany jak przestępstwo.

Harper odniósł się do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w ubieglym roku w Saint-Jean-sur-Richelieu oraz w Ottawie, gdzie  Kanadyjczycy  inspirowani ISIS zamordowali dwóch wojskowych.

22 października Michael Zehafa Bibeau strzelił trzy raz w plecy kpr. Nathanowi Cirillo na National War Memorial przed Parlamentem w Ottawie.

Dwa dni przed tym atakiem, na południowy wschód od Montrealu, zginął chorąży Patrice Vincent po celowym uderzeniu w jego samochód.

Po tych wydarzeniach rząd Harpera wprowadził kontrowersyjną, ze względu na łamanie wolności obywatelskich, ustawę C-51, która stała się również tematem gorącej debaty

w mediach społecznościowych w pierwszych dniach wyborczej  kampanii.

Czytaj także: Kanada rozszerza misję militarną o Syrię

bf6b7f_ed128c39bf6a4ffbbba3b02e7d5ab82b.png_srb_p_531_308_75_22_0.50_1.20_0