Reduta Dobrego Imienia pisze list do ambasadora Norwegii w Warszawie

Warszawa, 17.08.2015

 Szanowni Państwo,

1.  W prasie norweskiej od dłuższego czasu pojawiają się oszczercze sformułowania “polskie obozy koncentracyjne”, a ostatnio norweski odpowiednik Rady Etyki Mediów uznał, że to sformułowanie jest prawidłowe!

W związku z tym wysłaliśmy do ambasadora Norwegii w Warszawie następujący list:

Jego Ekscelencja

Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie

Karsten Klepsvik

ul. Chopina 2A,

00-559 Warszawa

Warszawa, 17.08.2015

Szanowny Panie Ambasadorze,

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom składa stanowczy protest przeciwko używaniu w norweskich mediach oszczerczych antypolskich sformułowań takich jak „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy śmierci” czy podobne. Co więcej – norweska Komisja Zawodowa Prasy usankcjonowała użycie takiego sformułowania.

Chcielibyśmy zatem przypomnieć, że Polska, tak jak Norwegia, była ofiarą niemieckiej agresji podczas II wojny światowej, a polscy żołnierze przelewali krew w obronie Norwegii. Obywatele Norwegii, tak jak obywatele Polski ginęli w zorganizowanych przez Niemców obozach koncentracyjnych. To Niemcy a nie Polacy są winni zbrodni ludobójstwa podczas II wojny światowej. Polacy nigdy nie ugięli się przed niemieckim okupantem, nigdy nie złożyli broni i walczyli od pierwszych do ostatnich dni II wojny światowej w obronie wolności Europy. Nigdy nie poszli na kolaborację z okupantem.

Używanie przez norweskie media oszczerczych sformułowań i brak na to oficjalnej reakcji niszczy tradycyjnie dobre relacje pomiędzy narodem polskim i narodem norweskim. Polacy niczym sobie nie zasłużyli na takie traktowanie, co więcej – prasa norweska używając takich sformułowań staje po stronie oszczerców przerzucających na Polaków odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie. Czy zatem Norwegowie już zapomnieli o doświadczeniach okupacji niemieckiej i kto to był Josef Terboven?

Polacy nie zapomnieli nazwisk niemieckich zbrodniarzy odpowiedzialnych za ludobójstwo w okupowanej Polsce i kto jest odpowiedzialny za zbudowanie i zarządzanie niemieckimi obozami koncentracyjnymi.

Prosimy Pana Ambasadora o zajęcie jednoznacznego oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Od tego jakie ono będzie zależą dalsze działania Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom.

Z poważaniem

Maciej Świrski

Prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom

Maciej.Swirski@reduta-dobrego-imienia.pl

Tel. 502733189

2. Reduta bierze udział w kampanii referendalnej. Od 21 sierpnia w telewizji publicznej i radiu będą nadawane spoty Reduty. Prosimy o powiadamianie o tym znajomych. W tej chwili pracujemy nad spotami. We wtorek 18.08 odbędzie się losowanie kolejności nadawania.

Pozdrowienia

Biuro Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom

WSPOMÓŻ REDUTĘ!

Nasza działalność opiera sie o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

Jeśli identyfikujesz się z celami Reduty wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w poniższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę. Dziękujemy!

Można także wesprzeć Redutę poprzez wpłaty na konto bankowe:

dla wpłat w złotych:

87 1090 1883 0000 0001 2254 5117

dla wpłat w euro

33 1090 1883 0000 0001 2254 5119

z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu

Otrzymujesz ten newsletter ponieważ jesteś członkiem Reduty Dobrego Imienia lub zapisałeś się do otrzymywania newslettera Reduty

Newsletter Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom

ul. M. Kopernika 30 lok. 537

00-950 Warszawa

tel. 502 733 189

kontakt@reduta-dobrego-imienia.pl