Siedmiolatki będą miało prawo do zmiany swojej płci?

Taki projekt przedstawił w czwartek norweski rząd. Teraz zostanie skierowany do dyskusji w grupach ekspertów, a potem pod obrady parlamentu.
Bent Hoie, minister zdrowia powiedział rekomendując nowy projekt, że jest to historyczna zmiana, bo o wyborze płci nie będzie decydować służba zdrowia tylko indywidualni ludzie. Jak podkreślił Hoie, „przepisy nie zmieniły się już od 60 lat  i są już dzisiaj nie do przyjęcia.
W rządowej nowelizacji proponuje się, aby rodzice dzieci w wieku od 7 do 16 lat mogli wnioskować o zmianę płci dzieci. Te, które ukończyły 16 lat mogłyby taką aplikację składać samodzielnie. Chodzi o prawną zmianę płci i wszelkie jej konsekwencje, takie jak dokumenty tożsamości.
Jeśli ktoś doszedłby do wniosku, że popełnił błąd zmieniając płeć, mógłby z powrotem dokonać zamiany. W Norwegii o operacji fizycznej zmiany płci mogą zadecydować osoby, które ukończyły 18 rok życia. Do tej pory zmiana płci następowała w w wyniku diagnozy lekarza teraz wyboru miałby dokonać sam zainteresowany.
MK
Screen Shot 2016-04-18 at 11.10.13