Wyścig do bankomatów. Grecja zamyka swoje banki na tydzień.

Tylko w niedzielę Grecy, w obawie przed bankructwem państwa, wypłacili z banków ponad 600 mln euro. W dużej liczbie bankomatów zabrakło pieniędzy. Limit w bankomatach to 60 euro na jedną kartę. Banki, jak ogłosił w poniedziałek grecki rząd, będą zamknięte do 6 lipca , w którym Grecy mieliby zadecydować czy zgodzić się na dalsze, restrykcyjne reformy narzucane im przez zagraniczne instytucje.
Wynik referendum traktowany jest w praktyce jako opowiedzenie się za tym, czy Grecja ma zostać w strefie euro czy też ją opuścić.
Premier Grecji, Alexis Tsipras, przekonuje: “Tutaj w Grecji narodziła się demokracja, nie będziemy nikogo pytać o zdanie, referendum odbędzie się, czy się to władzom europejskim podoba czy też nie”.
W poniedziałek na placu Syntagma  w Atenach tuż przed budynkiem parlamentu odbyła się manifestacja przeciwników jakiejkolowiek ugody z UE w sprawie warunków pomocy finansowej dla Grecji. Manifestanci podkreślają, że nie zgadzają się na “bezwzględny kapitalizm”, który nie zwraca uwagi na cierpienie ludzkie, bezrobocie czy biedę.
W nocy z piątku na sobotę, grecki parlament zdecydował, że skoro rząd nie może dojść do porozumienia wobec spłaty długów UE to trzeba dać narodowi się wypowiedzieć w referendum.
Z kolei europejscy kredytodawcy uznali, że referendum to zerwanie trwających rozmów negocjacyjnych. Grecy nie chcą oszczędzać  a Unia nie chce dawać więcej pieniędzy, jeśli Grecy nie będą oszczędzać.
Mimo to Europejski Bank Centralny nie odciął dopływu do Grecji gotówki. To od niego zależy teraz czy Grecja zbankrutuje.Jeśli do tego dojdzie, to jak przewidują eksperci, zapłacą wszyscy europejscy podatnicy.
Do wtorku do północy Grecja powinna spłacić 1,6 mld długu Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Musi też zgromadzić miliardy na pensje i emerytury. Jak podaje Reuters, już wiadomo z dobrze poinformowanych źródeł, że Grecja nie zapłaci raty MFW. W związku z tym program pomocowy dla Grecji wygaśnie we wtorek.
Tymczasem zaniepokojeni Grecy rzucili się do bankomatów, aby wypłacić gotówkę.
Wypłaty gotówkowe z bankomatów będą miały dzienny limit 60 euro ($ 67) na jednej karcie.
Transakcje kartami kredytowymi i debetowymi w kraju nie będą ograniczone. W praktyce jednak, już od poniedziałku rano wielu sprzedawców nie akceptuje transakcji kartą, domagając się płatności tylko gotówką.
Internet i transakcje telefoniczne w kraju nie będą miały żadnych ograniczeń.
Dla potrzeb nadzwyczajnych, takich jak import leków lub wysyłanie przekazów pieniężnych za granicę, Skarb Grecki stworzy specjalny Bank, w którym będą przeprowadzane transakcje uprzednio zatwierdzene przez Komitet do rozpatrywania wniosków na podstawie indywidualnego przypadku.
Transakcje zagranicznych kart bankowych, debetowych czy kredytowych, nie ulegają zmianie i turyści będą mogli wypłacić pełne kwoty, na ile pozwolą im ich własne banki.