Działanie na szkodę interesów państwa – minister Skarbu Państwa o swoich poprzednikach

Rada Ministrów przedstawiła w środę w Sejmie RP  “Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)”. Przedstawiamy Audyt Platformy w wykonaniu ministra Skarbu Państwa – Dawida Jackiewicza.
“Pazerność, niegospodarność, rozrzutność, łamanie procedur i działanie na szkodę interesu państwa. Skala Waszej pazerności była i jest porażająca. Pomimo formalnego ograniczenia co do ustawy kominowej, prezes grupy Lotos zarabiał rocznie 1,5 mln złotych, bo było to możliwe przy dorabianiu w spółkach z zależnych. Prezes Orleniu za rok 2015 uzyskał 6,5 mln złotych łącznie z odprawą. Prezes PZU otrzymał prawie 3,3 mln złotych, podobnie prezes Enei.

Prezesom oferowano odprawy przekraczające granice zdrowego rozsądku odprawy. Zakończyliśmy ten okres patologii.

Jackiewicz wymieniał liczne przykłady patologii w spółkach Skarbu Państwa i zapewnił, że pojawią się zawiadomienia do służb specjalnych i organów ścigania. Jednym z przykładów jest kwestia stawki za godzinę od wynajmowanych przez ministerstwa kancelarii prawnych. Mowa jest nawet o… 1800 złotych za godzinę!

Inny z przykładów to 209 mln za doradztwo (!) w dwa lata (!) w jednej ze spółek skarbu państwa!

Jedno z patologicznych zjawisk zaprezentowanych przez ministra Jackiewicza: złoty Mercedes jako wymaganie od prezesa jednej ze spółek Skarbu Państwa. W okresie wypowiedzenia miał auto z szoferem!

Całość wystąpienia:

Screen Shot 2016-05-12 at 08.45.03