Prezydent RP, Andrzej Duda dla CBC

W środę, 11 maja, Prezydent RP udzielił wywiadu Power & Politics CBC News Network.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Kanada zwiększy liczbę żołnierzy i sprzętu wojskowego w celu powstrzymania imperialistycznej polityki Rosji “.

Prezydent Polski wezwał NATO do wzmocnienia wschodniej flanki.

Zachodni sojusznicy rozważają wysłanie około 4000 dodatkowych żołnierzy do państw bałtyckich i Polski na zasadzie rotacji. Takie przedsięwzięcie jest opracowywane przed szczytem NATO w lipcu w Warszawie, którego Prezydent RP jest gospodarzem.

Zapytany, czy ta liczba wojsk wystarczy Polsce, aby zabezpieczyć kraj przed rosyjską agresją, Duda powiedział, że chciałby zobaczyć ich więcej.

“Jest to duża grupa żołnierzy”, powiedział i dodał, że “chciałbym, aby dołączyli do nich żołnierze z innych państw członkowskich NATO … również kanadyjscy żołnierze.”

Kanada posiada 220 oddziały stacjonujące w Europie w ramach operacji NATO ” Reassurance”. Żołnierze ci mają wrócić do domu pod koniec czerwca, tymczasem szczyt NATO jest w lipcu.

Prezydent RP był też pytany o “łamanie demokracji w Polsce”. Andrzej Duda odrzucił te zarzuty, przyznał jedynie, że istnieje konflikt polityczny dotyczący Trybunału Konstytucyjnego, a partia, która utraciła władzę w czasie ostatnich wyborów i teraz jest opozycją, nie może się z utraconymi przywilejami pogodzić.

“Wykorzystują swoje wpływy w Parlamencie Europejskim i przedstawiają sytuację w kraju w sposób fałszywy” – wyjaśniał Andrzej Duda.

“Fakt, że nikt nie ingeruje w demonstracje, że  jest absolutna wolność słowa –  to jest świadectwo systemu demokratycznego w Polsce” – mówił Prezydent RP.

Na pytanie, czy państwa członkowskie NATO mogłyby wywrzeć presję na Polskę do “przestrzegania praworządności w zamian za obecność wojskową” Duda odpowiedział, że są to dwie odrębne kwestie.

Powiedział, że z jednej strony, “tymczasowy konflikt polityczny … jest po prostu normalny w każdym państwie demokratycznym. Z drugiej strony jest bezpieczeństwo wojskowe, które w hierarchii istnienia państwa zajmuje znacznie ważniejsze miejsce.

“Spory polityczne, takie jak ten, który w tej chwili jest w Polsce są tylko tymczasowe i mijają. Nie sądzę, żeby mądrzy politycy chcieli łączyć te dwie rzeczy w inny sposób.”

Screen Shot 2016-05-12 at 10.28.13

źródło:cbcnews