2 maja – Dzień Polonii i Święto Flagi Narodowej – VIDEO

Obchodzimy dziś Dzień Flagi Narodowej. Święto biało-czerwonych barw proklamowano w 2004 roku. Na całym świecie 2 maja to także Święto Polonii i Polaków Zagranicą.

Tradycyjnie hołd polskiej społeczności w wielu krajach świata, a oddał prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą. Przed Zamkiem Królewskim rozdawali chorągiewki w barwach narodowych. Prezydent podkreślił, że 2 maja ma wyjątkowy dla wszystkich Polaków charakter:

„Łączy w sobie wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw z naszą wielką wspólnotą, pod którą wszyscy jesteśmy, pod którą wszyscy żyjemy na całym świecie, łączy nas Polaków w Dniu Flagi i w Dniu Polonii i Polaków za granicą” – powiedział Andrzej Duda.

Premier Beata Szydło 2 maja świętowała w powiecie wadowickim. Wzięła udział uroczystościach w Ryczowie:”W dzisiejszym świecie, gdy tak wiele się dzieje, jest tak wiele zagrożeń i niepewności, są takie chwile i symbole, które dają nam poczucie wspólnoty” – powiedziała premier Szydło.

Najwięcej rodaków jest w Ameryce Północnej, w USA oraz Kanadzie, a w Europie w Wielkiej Brytanii. A czym jest Polska Flaga dla Polaków mieszkających w Kanadzie w materiale filmowym poniżej: